Optymalizacja procesów rekrutacyjnych
Optymalizacja procesów rekrutacyjnych
Rekrutacja: zatrudnienie odpowiednich pracowników i to w odpowiednim czasie i miejscu.
Rekrutacja ma na celu zapewnienie firmom pracowników posiadających wysokie kwalifikacje zgodnie z ich oczekiwaniami i przy zachowaniu niewielkich kosztów.

Optymalizacja procesów rekrutacyjnych
Proces rekrutacyjny
Celem rekrutacji pracowników jest prawidłowa ocena i dokładny dobór kandydatów. Proces ten można opisać za pomocą następujących kryteriów:
W opisie stanowiska pracy dokładnie opisuje się cele pracy, zadania i kompetencje osoby wykonującej pracę.
Opis stanowiska pracy pokazuje, co jest wykonywane przez pracownika, jak jest wykonywane i dlaczego takie stanowisko powstało.
Odpowiadając na pytania „Kto?“, „Jak?“, „Co?“, „W jakim celu?“ i „Z jaką odpowiedzialnością?“ uzyskuje się informacje na temat najważniejszych obszarów zadaniowych w miejscu pracy i podkreśla najważniejsze obowiązki.
Specyfikacja i opis stanowiska pracy określają profil wymagań.
Profil ten definiuje wymagane lub oczekiwane cechy kandydata. Musi on jasno wskazywać, jakie kwalifikacje, kompetencje i doświadczenie są wymagane na danym stanowisku.
Ogłoszenie o pracę określa wszystkie wymagania dotyczące stanowiska, które ma zostać obsadzone. Zazwyczaj zawiera ono mniej szczegółowych elementów niż opis stanowiska pracy. Koncentruje się ono bardziej na wymaganiach dotyczących kompetencji i umiejętności specjalistycznych oraz szeroko pojętych celach zawodowych.
Ogłoszenie o pracę zawiera tytuł stanowiska, krótki opis stanowiska, przynależność do określonego działu, godziny pracy, wymagane kwalifikacje, wynagrodzenie i lokalizację.
Na podstawie przesłanego ogłoszenia o pracę firma otrzymuje aplikacje. Zazwyczaj składają się one z listu motywacyjnego, życiorysu ze zdjęciem aplikacyjnym, referencji zawodowych i świadectw szkolnych lub dyplomów itp. Otrzymane dokumenty aplikacyjne są weryfikowane zgodnie z priorytetami określonymi w profilu wymagań i warunkami wstępnymi. W Walter-Fach-Kraft mamy własne kryteria, według których oceniamy aplikacje, w tym również wizualne wrażenie dotyczące dokumentów aplikacyjnych.
Po zakończeniu procedury selekcji wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest wyrobienie sobie osobistego wrażenia o kandydacie. To zazwyczaj mówi więcej niż jakikolwiek pisemny formularz zgłoszeniowy.
W celu podjęcia decyzji, którzy kandydaci mają zostać zatrudnieni, a którzy nie, wypełniany jest arkusz oceny dla każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Dopiero wówczas decyduje się, którzy kandydaci zostaną zatrudnieni. Otrzymują oni potwierdzenie, wszyscy inni pisemną odmowę.
Dni próbne: Niektóre przedsiębiorstwa dają jednak kandydatom możliwość przepracowania okresu próbnego przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy o pracę.
Zalety
Rekrutacja zewnętrzna jest najczęściej wybieraną przez firmy formą rekrutacji – i to nie bez powodu:
- Duży wybór kandydatów
- nowe bodźce przeciwdziałają zmęczeniu operacyjnemu
- Brak kosztów szkoleniowych (lub bardzo niskie), ponieważ kwalifikacje kandydata są porównywane z wymaganiami dotyczącymi danego ogłoszenia
Nasze usługi