Nasz blog

Wiadomości ze świata pracy

Dlaczego kończąc pracę w Niemczech musisz się wymeldować ?

Podjąłeś decyzje o wyjeździe z Niemiec, cieszysz sie z powrotu do rodzinnego kraju, żegnasz się ze znajomymi z pracy, z sąsiadami, ostatni raz pijesz kawę w ulubionej kawiarni…?

Co muszę zrobić zanim wyjadę?

Nie możesz jednak zapomnieć o kilku bardzo ważnych kwestiach formalnych, żeby móc ze spokojem rozpocząć kolejny, nowy rozdział w swoim życiu zawodowym. Przynajmniej dwa tygodnie przed wyjazdem wymelduj się z dotychczasowego mieszkania w Urzędzie Meldunkowym, aby to zrobić potrzebować będziesz wypełnionego formularza Abmeldung, aby urzędnik przekazał ci Abmeldebestätigung – to niezbędny ci dokument umożliwiający anulowanie wszystkich umów zawartych przez ciebie na terenie Niemiec.

Dlaczego to takie ważne?

W Niemczech istnieje obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, także w momencie budynek w sloneczny dzien kiedy nie masz pracy. Wyjeżdżając zawiadom koniecznie swoją Krankenkasse, dołączając właśnie Abmeldebestätigung. Jeśli tego nie zrobisz, twój ubezpieczyciel będzie wciąż naliczać składki, a niepłacenie ich skutkuje sądownym wezwaniem do zapłaty, które otrzymasz po kilku miesiącach. Często są to kwoty rzędu kilku tysięcy euro, a kasy chorych nie przyjmują wstecznych zgłoszeń o wymeldowaniu, więc będziesz zmuszony uregulować należności, czego z pewnością nie zaliczysz do przyjemnych wspomnień związanych z tym krajem.

Warto, więc pamiętać o takich formalnych szczegółach, ponieważ pomimo wielu różnic prawnych jedna rzecz w Niemczech na pewno działa jak w Polsce- nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z jego przestrzegania.

Wszystkie oznaczenia są skierowane do obu płci.