Nasz blog

Wiadomości ze świata pracy

Wynajem mieszkania i zameldowanie w Niemczech

Jeśli zdecydowałeś się na pracę w Niemczech i planujesz już wyjazd warto zadbać o to gdzie będziesz mieszkać. Jednak wynajem mieszkania niezależnie od kraju jest sztuką dla wytrwałych- na co więc zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania w Niemczech? Czy warto robić to na własną rękę czy lepiej skorzystać z usług pośrednika? Z jakimi kosztami muszę liczyć się korzystając z wynajmu na niemieckim rynku mieszkań?

Wynajem indywidualny

Jeżeli wyjeżdżasz samodzielnie bez pośredników to w poszukiwania mieszkania może pomóc Ci spółdzielnia mieszkaniowa, ale maklerzy liczą sobie ok 2% prowizji od czynszu obowiązującego w danym mieszkaniu.

Dokumenty, które będzie trzeba przedstawić spółdzielni to:

  • zarobki z ostatnich 3 miesięcy
  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w obecnym miejscu zamieszkania
  • dowody osobiste pełnoletnich osób, które będą mieszkać w wynajmowanym miejscu
  • zaświadczenie o posiadaniu konta w niemieckim banku, gdyż z niego będą pobierane opłaty mieszkaniowe do 3-go dnia każdego miesiąca.

Gdy chcemy zaoszczędzić na pośrednikach, lepszą, lecz trudniejszą, opcją jest w pełni samodzielne poszukiwanie mieszkania. Należy pamiętać jednak, aby robić to z głową, czyli mając garść informacji na temat obowiązujących zasad prawnych.

1. Umowa najmu i opłaty

Kwota najmu na umowie nie zawsze jest ostateczna. Zazwyczaj mogą być też dodatkowe koszty jak wywóz śmieci, opieka nad budynkiem, podatki gruntowe oraz prąd i gaz. Na te ostatnie umowy zawiera się samodzielnie z dostawcami. Może pomóc w tym spółdzielnia. Zazwyczaj opłaty są ryczałtowe rozliczane na koniec roku lub na podstawie zużycia. Okres wypowiedzenia umowy najmu to 3 miesiące. Wynajmując mieszkanie trzeba pamiętać o kaucji, która wynosi ok 3 krotności czynszu netto.

2. Metraż

Szukając mieszkania trzeba zwrócić uwagę na jego metraż. Gdyż duża rodzina będzie mieć problem chcąc wynająć małe mieszkanie. W Niemczech obowiązują pewne standardy dotyczące ile osób na ilu metrach. Nie ma jednak przepisu regulującego ten standard.

3. Współdzielenie mieszkania

Szukając mieszkań indywidualnych może okazać się, że koszty są za wysokie. Wtedy warto rozważyć opcję współdzielenia lokum. Osobna sypialnia, ale wspólna kuchnia, łazienkai salon. Gdy już uda nam się znaleźć wymarzone lokum czeka nas casting do współdzielenia mieszkania. Należy w kilku zdaniach opisać siebie, dołączyć zdjęcie lub link do profilu na FB. Zaproszenie na obejrzenie mieszkania i poznanie lokatorów to już połowa sukcesu. Należy bezwzględnie pamiętać o punktualnym przybyciu, gdyż chętnych na takie lokum jest sporo. Z czego to wynika? W Niemczech tendencja do zakupy nieruchomości jest zdecydowanie mniejsza niż w Polsce, większość osób preferuje wynajem, ponieważ jest do zdecydowanie bardziej opłacalne.

Wynajem przez agencję pracy

Zatrudnienie przez agencję pracy napewno zaoszczedzi nam wielu obowiązków związanych z wynajmem, a przede wszystkim ułatwi start w nowym kraju. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z usług sprawdzonych agencji, które nie tylko zaoferują ci pracę, ale również zapewnią zakwaterowanie w komfortowym mieszkaniu. Często bowiem agencję kwaterują swoich pracowników w niezbyt komfortowych warunkach hoteli robotniczych. Pamiętaj, więc aby dopytać o szczegóły zakwaterowania oraz jego odległość od miejsca pracy. Najlepiej skorzystać z usług niemieckiej agencji, która zaoferować może zdecydowanie lepsze warunki mieszkaniowe, przede wszystkim ze względu na dużo większe doświadczenie na rynku niemieckim. Przykładowo agencja Walter-Fach-Kraft gwarantuję pokrycie minimum 60% kosztów zakwaterowania. Swoich pracowników kwateruje w 2-3 osobowych mieszkaniach, w pełni wyposażonych, z dostępem do internernetu. W zależności od miasta mogą być to mieszkania, domki typu bungalow lub domy wolnostojące wielopokojowe. Do każego mieszkania gwarantowane jest miejsce parkingowe.

Co zyskujesz przy takim rozwiązaniu ?

pracowdawca partycypuje lub pokrywa koszty wynajmu, bierze na siebie również koszty związane z kaucją, nie musisz przejmować się długością umowy najmu (w Niemczech umowę wynajmu podpisujesz na minmum rok)- trwa ona tyle, ile jesteś zatrudniony przez agencję, opłaty za mieszkanie są stałe i automatycznie odciągane są od twojej wypłaty, więc nie musisz martwić się rachunkami, terminami i zużyciem, wszelkie naprawy, utraty sprzętowe i awarie nie będące wynikiem dewastacji są po stronie agencji.

ZAMELDOWANIE W NIEMCZECH

Gdy już uda się podpisać umowę najmu lub posiadamy zaświadczenie o miejscu zamieszkania w Niemczech musimy się zameldować. Trzeba to zrobić do 2 tygodni od przyjazdu do Niemczech. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się do Centrum rejestracji. Brak zameldowania skutkuje zakwalifikowaniem pracownika do VI klasy podatkowej.

Co należy mieć ze sobą w celu rejestracji:
  • dokument ze zdjęciem
  • potwierdzenie od właściciela mieszkania o najmie
  • wypełniony formularz